Elias Canetti - Ölüm Üzerine pdf kitap indir

Posted by pdf kitap On 27 Ağustos 2014 Çarşamba 0 yorum

Elias Canetti - Ölüm Üzerine pdf kitap indir

"Bugün karar verdim: Ölüme karşı düşüncelerimi yazacağım, rasgele aklıma geldiği gibi, herhangi bir bağ kurmadan ve sıkı bir plana boyun eğmeden. Kalbimde ölümü zorlayan silahı bilemeden bu savaşın geçip gitmesine izin vermem. Bu silah acı verecek ve sinsi olacak, savaşa uygun olacak. Onu daha geniş bir zamanda, şakalarla ve cüretli tehditlerle atlatmak isterdim; ölümün yenilgisini bir maskeli balo gibi tasavvur ederdim; ve elli çeşit kıyafetle, bir sürü suikastçıyla ona yanaşmak isterdim. Günün peş peşe zaferleriyle yetinmeyip o, sağdan soldan girişti bana. Havayı ve denizi görüyor, en küçük şey gibi en büyük şey de onun için tanıdık ve geçerli, her şeyin birden üstüne yürüyor, hiçbir şey için kendine zaman tanımıyor. Böylece, bana da zaman kalmıyor. Ben de alimden geldiği gibi yakalamalıyım onu ve nerede olursa olsun rasgele bir yere çivilemeliyim. Ona şimdi tabutlar hazırlayamam, bunları hiç de süsleyemem, en azından süslü olanları sert, parmaklıklı anıtmezarlara koyabilirim.

Pascal otuz dokuzuna kadar yaşadı, ben yakında otuz yediyim. Onun kaderiyle hesaplarsak benim temiz iki yılım daha var. Ne acele! O, Hıristiyanlığın savunması için düzensiz fikirler bıraktı arkasında. Bense, insanın ölüme karşı savunulması üzerine düşüncelerimi toparlamak istiyorum. Eğer günün birinde olacaksa –demek ki olacak- kesinlikle olacaksa, o zaman elimde sarı kurşunkalemle ölüme karşı yazdığım tehditkâr bir sözcüğün başında ölmek isterim."


Kitaptan cümleler: “Bir tek insanı ölümden kurtarmaya, Tanrının gücü yetmemektedir. Bu, Tanrının tekliği ve biricikliğidir”. “Çok kolay ölünüyor. Aslında çok daha güç ölmeliydi insan”. “Vurulanlar” – ne görkemli geliyor kulağa bu, ne açık, ne geniş ve cesur : “Boğulanlar”, “Ezilenler”, “Yutturulanlar”, “Çatlatılanlar”. Bunlar nasıl da cimrice tınlıyor, sanki bedavaymış gibi. “Ölümsüzlük vaadi yetiyor, bir dini kurmak için. Öldürme emri tek başına yetiyor, insanlığın dörtte üçünün kökünü kazımak için. İnsanlar ne istiyor? Yaşamak mı yoksa ölmek mi? Onlar yaşamak ve öldürmek istiyorlar, ve bunu istedikleri sürece, ölümsüzlük üzerine çeşitli vaadlerle yetinmek zorunda kalacaklar.”

indir: http://turbobit.net/download/free/0kgok8z700ob0 yorum:

Yorum Gönder